sabanislekKayseri Müftülüğü, insanın dinden çıkmasına neden olan sözleri sırladı. Söylenen ‘bazı sözler insanın dinden çıkmasına neden olur’ ikazında bulunduğu sözler..

Kayseri Müftülüğü, insanın dinden çıkmasına neden olan sözleri sırladı. Müftü Şaban İşlek’e göre insanın ‘keşke söylemeseydim’ dediği bazı sözler, dinden çıkmasına neden oluyor ve yeniden dine girmeyi gerektiriyor.‘Burası Allah’ın unuttuğu yer’, ‘ Burada Allahın yeri yok’ ‘ Allah beni mi görüp duracak’, ‘Allah gelse seni elimden alamaz’, ‘Allah deseydi yapmazdım’, ‘Bu işe Allah ve Peygamberi karıştırma’ gibi sözleri söyleyen Kelime-i Şehadet getirip yeniden Müslümanlığa girmesi gerekiyor.

Kayseri Müftüsü Şaban İşlek, yaklaşan Ramazan ayı öncesi insanı dinden uzaklaştırıp küfre sokan sözleri sıraladı. İşlek kişiyi küfre düşüren ve dinden çıkmasına sebep olan sözlere de ‘elfaz-ı küfür’ denildiğini belirterek, ‘İnsanların kullandıklar bir takım sözler, Allah korusun küfre düşürebilir.

Onun için bütün dinlerde ve özellikle İslam’da korunması gereken şeylerden biri de dinin korunmasıdır. Söz ve hareketlerimiz hayatımız boyunca kontrollü olmalı, dikenli ve mayınlı bir tarlada dolaşıyormuş gibi dikkat etmeliyiz.

Bir mümini küfre düşüren sözler, üç kısımda değerlendirilebilir. Bunlar birinci olarak: istihza; yani dinin esaslarından birini alaya almak, ikinci olarak istihfaf; yani inanılması gereken dinin asılları denilen prensipleri küçümsemek, hafife almak. Üçüncü olarak da İslam’ın emirlerini açıkça inkar etmek veya dinen mukaddes olan şeylere küfretmek şeklinde sıralanabilir’ dedi.

‘ŞAKASI BİLE GÜNAHTIR’

Müftü İşlek, Allah-u Teala’nın sıfatları, fiilleri, isimleri, emirleri, yasakları hakkında şaka yollu da olsa alay ederek konuşmak, bunları küçümseyici sözler söylemek ve Allah’a sövmenin insanı dinden çıkaracağını belirtti. İşlek, ayrıca ‘Burada Allahın hükmü geçmez’, ‘ Buranın ilahı benim’, ‘seninle cennete bile gitmem’,  ‘Burası Allah’ın unuttuğu yer’, ‘ Burada Allahın yeri yok’ ‘ Allah beni mi görüp duracak’, ‘Allah gelse seni elimden alamaz’, ‘Allah deseydi yapmazdım’, ‘Bu işe Allah ve Peygamberi karıştırma’ gibi sözlerin de insanı dinden çıkaracağını söyledi.

‘SÖYLEYEN DİNDEN ÇIKAR’

İşlek, ‘Peygamberlik müessesi ve peygamberlikle alay etmek, onları küçük düşürücü sözler söylemek, ‘Hz. Muhammed bile emretseydi yapmazdım’ gibi sözler de söyleyen kişi dinden çıkar.

Mukaddes kitaplara ve Karan-ı Kerim’e sövmek veya bunların aslını inkar edici sözler söylemek, Kuran ile bir suresi veya ayetiyle alay etmek, onu küçümsemek, meleklere sövmek, alay etmek, ayıplamak, onları küçük görmek, ahreti, kabir azabını, haşri, hesabı, mizan, sırat, şefaat, cennet ve cehennemi inkar etmek de insanı küfre götürür’ dedi.